Tornid 2025/26 õppeaastal

G2 ja G3 tornid ehk valikmoodulid 

Valikmoodulid ehk tornid on kooli õppekava järgi moodulid, mis tulenevad TORGi motost „Inimene linnas“ – torn võimaldab minna süvitsi ennast huvitava teemaga, et areneda ise inimesena ning uurida keskkonda enda ümber. Nende moodulite valimine võimaldab sul kujundada oma individuaalset õpiteed. Torne saab valida alates G2 astmest. Torn koosneb kolmest kursusest, mis moodustab terviku.
Valides torni, tuleb kõik selle kolm kursust läbida. Erandiks on olukord, kus peale esimese kursuse läbimist tunned, et see torn ei ole sulle. Kui juba alustad ka teise kursuse läbimist, siis enam muuta ei saa. Mõne torni puhul tuleb läbida kõik kolm kursust (nt sisekaitsetorn).
Eesmärk on valida kursused, mis on õpilase praeguste (akadeemiliste või praktiliste oskuste põhiste) huvidega seotud.

Torn: Inseneeria ja mehhatroonika 

Toimub kell 8.45-11.15 Tõnismägi 14 

Moodul ühendab infotehnoloogia, mehaanika, elektroonika ja inseneeria maailmad üheks põnevaks tervikuks. Nende valdkondade lõimimine on muutunud tänapäeval üha olulisemaks. Heaks näiteks on erinevad robotid. Sissejuhatava kursuse fookus on karjäärivõimaluste ning nende valdkondade põhisõnavara tutvustamisel. Veidi suurem rõhk on infotehnoloogial.  

Mehhatroonika ja inseneeria kursuste käigus saad teadmisi mehaanikast, elektroonikast, programmeerimisest, automatiseerimisest, kontrollisüsteemidest ning projekteerimise ja disaini põhimõtetest. Moodulis õpitakse, kuidas kasutada edasijõudnud tööriistu ja tehnikaid, nagu 3D-modelleerimine, simulatsioonid, prototüüpimine ja testimine. Saadakse praktilise kogemuse erinevate andurite, mootorite ja mikrokontrollerite rakendamisel.  

Torn: Autonoomne sõiduk 

Toimub kell 12.30-15.00 Tõnismägi 14 

Moodul laiendab ja ühendab inseneeriat, mehhatroonikat ja IKT-d üldiselt ning annab sellele kõigele interdistsiplinaarse praktilise väljundi. Moodul on inspireeritud TalTechi projektist „Iseauto“, mis on innovatiivne ja tänapäevasel käsitlusel ning praktilisel väljundil baseeruv projekt inseneeria ja IKT valdkonnas. Moodul koosneb kursustest, mille käigus valmib käepäraste ja sobivate vahenditega Iseauto lihtsustatud konseptsiooni rakendades autonoomselt liikuv sõiduk. Mooduli läbivaks filosoofiaks on ka uute keskkonnateadlikumate valikute tegemine kaasaegsete transpordiviiside kasutuselevõtul ning edasiarendamisel.  

Torn: Itaalia keel

Toimub kell 8.45-11.15 Tõnismägi 14 

Tunnid on rikastatud Itaalia kultuuriüritustega, mis seovad keeleõpet erinevate aspektidega nagu laulud, lood, kirjandus, traditsioonid, ajaloolised kontekstid, toit, kunst, legendid ja palju muud.  

Selle lähenemisviisi kaudu õpivad õpilased palju uut sõnavara, jäädes samal ajal motiveerituks ja uudishimulikuks. Mõned õppetegevused hõlmavad mänge, viktoriine, kokandustunde ja filme.  

Selle meetodi tulemusena omandavad õpilased itaalia keele tasemel A1 kuni A2. Nad suudavad end tutvustada, kasutada lihtsaid lauseid teabe küsimiseks, osaleda väikeses vestluses ja näidata üldist arusaamist. 

Torn: Korea keel

Toimub kell 8.45-11.15 Tõnismägi 14 

See korea keele kursus on mõeldud gümnaasiumiõpilastele, et nad saaksid õppida korea keelt ja kultuuri oma tasemel ja huvist lähtuvalt. Õpilased saavad omandada kõige põhilisemad väljendid, millega igapäevaelus ja koolielus kokku puutuvad, ning arendada nelja suhtlemisoskust (kuulmine, lugemine, rääkimine ja kirjutamine). Lisaks sellele suudavad õpilased mõista kõige elementaarsemat Korea igapäevast kultuuri ja ajalugu, võrrelda seda oma kultuuriga ning suhelda isiklikel ja konkreetsetel teemadel, millega nad õpilastena kokku puutuvad. 

Torn: Tark sotsiaalmeedia sisuloome 

Toimub kell 8.45-11.15 Tõnismägi 14 

Valikmoodul koosneb kolmest kursusest: meediapädevus; sotsiaalmeedia alused ja digitaalne jalajälg; vastutustundlik ja kasulik sotsiaalmeedia sisuloome.  

Meediapädevus on teadmiste, oskuste ja hoiakute kogum, mis aitab meedias esitatud teavet kriitiliselt hinnata, analüüsida ja selle põhjal oma arvamus kujundada. Elame infoühiskonnas ja veedame igapäevaselt tunde erinevates meediumites. Müüme enda andmeid sotsiaalmeediakanalitele ning laseme end mõjutada algoritmide poolt. Meid varitsevad inforünnakud, valeuudised ja väärinfo, internetitrollid, manipuleerivad reklaamid ja 21. sajandi propaganda. 

Kursusel õpime, kuidas kõige selle sees ujuda ja ellu jääda. Vaatame erinevaid elulisi näiteid nii Eestist kui maailmast, kus inforünnakud ja meedia manipulatsioonid on olnud ohuks julgeolekule, demokraatiale ning inimeste vaimsele/füüsilisele tervisele. Arutleme ja jagame kogemusi, õpime vigadest ja teeme palju koostööd, et õppida tundma võimalikult palju erinevaid vaatenurki. 

Sotsiaalmeedias peituvad nii võlud kui valud. Sotsiaalmeedia kursusel hakkame A-st ja O-st pihta! Vaatame, kust sotsiaalmeedia-ajastu alguse sai, millised on populaarsemate platvormide telgitagused ja eripärad ning piilume sotsiaalmeedia spetsialisti ellu. Milliseid nippe-trikke kasutatakse meie kui tarbijate mõjutamiseks? Kuidas meie andmeid analüüsitakse ja milliste strateegiatega sotsiaalmeedias turundust tehakse? Uurime, milline on sinu digitaalne jalajälg, kuidas seda jälgida ja hallata, ning arutame privaatsuse ja turvalisuse teemadel. Samuti külastame Andmekaitse Inspektsiooni. 

Valikmooduli kahe esimese kursusega lõime tugeva vundamendi, kolmas kursus on aeg hakata ehitama maja. Õpid looma sisu, mis on kasulik ja inspireeriv ning samal ajal austab eetilisi norme ja privaatsust. Arutame ja avastame, kuidas luua tõeliselt kaasahaaravat ja positiivset sisu, mis suudab ühendada inimesi ja tekitada väärtust. Kursuse käigus töötad praktiliste projektidega, mis annavad sulle võimaluse ja loomevabaduse sotsiaalmeedia sisu luua ning toetada positiivselt kogukonda. 

Torn: Yes, we are deeply concerned, but … ehk geopoliitika alused 
Torn: CTRL + V – kuidas kopeerida lubadusi ja püsida võimul ehk riigist, poliitikast ja valitsemisest 

Toimub kell 12.30-15.00 Tõnismägi 14 

Tere tulemast kursusele, kus diplomaatilised fraasid kooruvad lahti tegelikeks huvideks ja kaardid ei tähenda  ainult geograafiat, vaid ka võimu. Selle valikaine jooksul uurime, kuidas riigid “muretsevad sügavalt”, ent samal  ajal koondavad vägesid, sõlmivad lepinguid, sulgevad piire või avavad turge – kõik alati oma huvide nimel.  

Geopoliitika alused aitab mõista, miks maailm pole lihtsalt juhuslik, vaid pigem üsna läbimõeldud (ja vahel küüniline) süsteem. Teooriate, ajaloo ja tänapäeva konfliktide kaudu saad teada ja aru, kuidas päriselt kujunevad jõujooned maailmas – ja miks ka väikeriigil, nagu Eestil, on oma koht ja kaal maailmas, kus on mustvalge pildi asemel vähemalt 50 halli varjundit. Õppetöös kasutame ohtralt temaatilisi videomaterjale, mis aitab sul paremini mõista konteksti. 

Toimub kell 8.45-11.15 Tõnismägi 14 

Tere tulemast kursusele, kus käime läbi teemad, mis hakkavad sinu eluteed igapäevaselt pärast gümnaasiumi lõpetamist mõjutama. Saad teada, kust tulevad riigid, mida nad tahavad ja kuhu lähevad, kes neid valitseb ning kas ka sinul oleks võimalik sõna sekka öelda? Lisaks jagatakse näpunäiteid sellest kuidas tegusteda avalikus teenistuses, erasektori ja poliitikas nii, et elust juriidiliselt korrektselt maksimum võtta. Kursus ühendab teoreetilisi teadmisi praktiliste ülesannete, rühmatööde, arutelude ja rollimängudega, võimaldades sul mõista, kuidas riigid toimivad, kuidas poliitika kujuneb ning milline on sinu roll nendes protsessides. Õppetöö põhineb avatud küsimustel, mitmekesistel allikatel, reaalsetel näidetel ning julgustab su kriitilist ja loovat mõtlemist.